Ev Temizliği Ne Şekilde Yapılır? Kocaeli Ev Temizliği, İzmit Ev Temizliği

Ev Temizliği Ne Şekilde Yapılır? Kocaeli Ev Temizliği, İzmit Ev Temizliği

Ev Temizliği Ne Şekilde Yapılır? Kocaeli Ev Temizliği, İzmit Ev Temizliği; Evde ve genel olarak birçok titiz kadının bulunduğu ortamda akıllardaki ilk soru ev temizliği ne şekilde yapılmaktadır. Bunun temel nedeni ise temizliğin daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılmasının kadınların hayatında kolaylaştırıcı bir faktöre dönüşmesidir. Artık kadınların büyük bir bölümü iş hayatında aktif hale geldiğinden temizlik yapmak çoğunlukla zaman alıcı ve yorucu bir faaliyet olduğu için birçok kadının ortak problemi haline dönüşen temizlik, aynı zamanda yine kadınların ortak çözüm noktası haline gelmiştir.

Ev Temizliği Ne Şekilde Yapılır? Kocaeli Ev Temizliği, İzmit Ev Temizliği

Bütün zor koşullar göz önüne alındığında temizlik yapmanın hayatımızdan alıp götürdüğü zaman dilimini de ortaya koyarsak ev temizliği ne şekilde yapılmalı sorusunun ayrıntılı bir şekilde cevaplandırılması da gittikçe önem kazanmaya devam etmektedir. Özellikle iş hayatına dahil olmuş ve çocuk sahibi olan kadınlar için pratik çözümler hayat kurtarıcı etkiye sahiptir. Aşırı toz, dağınıklık, çıkmayan lekeler, cam ve perde temizliği, banyo temizliği. Daha sayılabilecek birçok temizlik arasından sadece bazılarıdır. Doğru bir sıralamayla yapılan temizlik her zaman kolaylaştırıcı etki yaratır. İlk olarak evdeki dağınıklığı toplamak ve eşyaları yerlerine yerleştirmek ferah bir bakış açısıyla yapılacak olan işleri netleştirmemize fayda sağlayacaktır.

Daha sonra yerleri süpürmek, toz almak, zemin temizliği, mutfak temizliği ve en son olarak da banyo temizliği yapmak uygun olacaktır. Temizlik yaparken kullandığımız temizlik malzemeleri de önemli bir konudur. Bu malzemelerin çoğu ağır kimyasallar içerdiğinden kullandığımız ürünü satın alırken mutlaka kalitesini kontrol etmeli ve ev ekonomisi yapmadan önce kendi sağlığımızı düşünmeliyiz. Basit çözüm önerisi olarak banyo ve mutfak temizliğinde mutlaka eldiven kullanmalıyız. Çünkü ellerimiz hassastır ve temizleyicilerdeki kimyasallar ile en çok temas içinde olan bölgedir. Yeterince temiz olduğuna karar verdikten sonra temizlik yaptığımız alanı belli bir süre kadar havalandırmalıyız. Kullanılan temizlik ürünlerinin aşırı kullanılması ve kokması da sağlığımız açısından zararlı olabilir.

Ev temizliği ne şekilde yapılmalı konusu kadınlar arasında kişiden kişiye değişen bir faktördür. Her kadının kendi işini kolaylaştırmak için kullandığı farklı metotlar vardır. Ancak en önemlisi hijyenik ve sağlığımıza zarar vermeyecek şekilde temizlik yapmaktır.

Ev Temizliğinde Hassas Noktalar

Ev temizliği, yaşamımızı sağlıklı biçimde sürdürebilmek için dikkat etmemiz gereken, son derece önemli bir konudur. Özenle üzerinde durulması gereken ev temizliğinde hassas noktalar vardır.

Ev Temizliğinin Püf Noktaları Nelerdir?

Temizlikle ilgili önemli noktalar şunlardır;

Temizliğe, evin sık kullanılan odalarından başlanmalıdır(Oturma odası, misafir odası gibi). Çünkü sık kullanılan odalar daha çabuk kirlenmektedir.

Temizlik esnasında bilgisayarınızdan ya da televizyondan müzik açmak sizi motive edecektir.

Bir odanın temizliğine başlamadan önce, odadaki ufak tefek eşyaları bir kutunun içine atmak ya da hepsini bir kenara koymak size temizlik için yeterli alanı sağlayacaktır.

Duvarları temizlerken kesinlikle yumuşak bir bez kullanılmalıdır. Bu bezi deterjanlı suya batırıp hafifçe duvardaki lekelerin üzerinde gezdirmelisiniz, aksi takdirde duvarın boyası zarar görecektir.

Ev temizliğinde hassas noktalar arasındaki en önemlilerinden biri de koltuk takımlarını temizlerken yine yumuşak bir bez ile hafifçe ovarak lekeyi çıkarmaktır.

Buzdolabı ve fırın temizlenmeden önce içlerinin boşaltılarak temizlenmesi uygundur.

Islak bezle temizlik yapıldığında, hemen ardından kuru ve yumuşak bir bezle tekrar üzerinden gidilmelidir ki, böylece ıslak bezin bırakmış olduğu nem emilmelidir.

Mutfak temizliğinin en hassas noktası ise, bulaşık yıkamadan önce, biriken bulaşıkları kategorilere ayırmaktır. Bu şekilde yıkama işinin hızlıca bitirmek çok daha kolay olacaktır.

Ev içi temizliğin birçok kademesinde tuz kullanabilirsiniz.

Üzerinde leke kalmış olan kumaşlarınız için, evde hazırlayacağınız limon suyu ve bu suya ilave edeceğiniz  bir tutam tuz, üzerine sürdüğünüzde bu lekenin ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

En güçlü lekelerden biri olarak bilinen şarap lekesinin ortadan kaldırılması için yine tuz kullanmak gerekir.

Çaydanlık dibinde biriken kireci ise bir miktar sirke dökerek kolayca çıkarabilirsiniz.

Ev Temizliğinin bir diğer önemli kısmı ise banyo temizliği. Banyonuzun kötü kokmaması için boydan boya sıkı bir temizlik şart! Belki de ev temizliğinde hassas noktalar arasındaki en önemlisi banyo olacağı için, banyo duvarlarını ve zemini temizlerken itinalı bir çalışma yapılması gerekiyor.