kocaeli temizlik
KOCAELİ VİTRİN TEMİZLİK

KOLTUK SEçERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

 • Koltuk Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Koltuk Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde her evin, her mekânın vazgeçilmez mobilya eşyasının başında koltuklar gelir. Koltuk, oturmak için dizayn edilmiş bir mobilya ürünüdür. Genelde dört ayağı bulunan koltuklar oturmak ve dinlenmek için üretilen eşyalardır. İnsanların oturmasını ya da uzanmasını sağlayan koltuklar, sandalyelerden farklı olarak yaylı süngerlerden ve minderlerden oluştuğu için daha konforludur. Küçük birer yatağa benzeyen uzanma koltukları da mevcuttur.

Koltuk, insanların hem rahatlığı hem de sağlığı düşünülerek yüzyıllar önce ihtiyaçları karşılamak için icat edilmiştir. Öncelikle taştan ya da ağaçtan yapılan koltuk modelleri; teknolojinin, ham madde üretiminin, tasarımcılığın ve işçiliğin gelişmesiyle günümüzdeki halini almıştır. Koltuk, basit bir icat olmasıyla birlikte insan yaşamı ve rahatlığı için çok faydalı ve önemli bir ihtiyaçtır.

Koltuk modelleri; türüne, işlevine, boyutuna, rengine, kumaşına, yapısına, stiline göre çeşitlilik göstermektedir. Mobilya markalarının, koltuk üreticilerinin ve tasarımcıların tüketiciler için belirli periyodlarla farklı koltuk modelleri ürettiği ya da müşterilerinin isteğine göre kişiye özel koltuk modelleri üretebildiğini görüyoruz. Koltuk modelleri, yazlık ve kışlık olarak ayırılabildiği gibi, hem yazın hem de kışın kullanılabilen koltuklar daha yaygındır. Koltuk modelleri tek tek ya da takımlar halinde üretilmekte ve kullanılmaktadır. Salonlarımızda kullandığımız koltuklar genelde “salon koltuk takımı” olarak adlandırılır. Üçlü ve/veya ikili koltukların yanı sıra tekli koltukların da yer aldığı bu takımlar hemen hemen herkesin evinin salonunda, oturma odasında karşımıza çıkar. Son yıllarda en yaygın olarak kullanılan koltuk modeli ise L koltuktur. Artık eskisi gibi parçalar halinde ayrı olarak kullanılabilen koltuk modellerinden farklı olarak L biçimindeki koltuklar hem birleşik olarak hem de ayrı ayrı kullanılabildiği için günümüzde ev içi kullanımlarda çokça tercih edilmektedir. Ülkemizdeki gündelik hayatta misafirliğin önemli olmasından ötürü her evde koltuk modellerinin en azından bir türüne rastlamamız mümkündür. Özellikle yeni evlenecek kişilerin çeyiz düzenlerken satın aldıkları şeylerden ilki yine bir koltuk takımı olmaktadır. Yaygın olarak kullanılan bir diğer koltuk modeli ise “kanepe”dir. Kanepe sıkça kullanılan, işlevsel bir koltuktur. Yataklı koltuk modelleri de özellikle aile evlerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu yataklı koltuk modellerinin ve kanepelerin bir diğer fonksiyonu da sandıklarının, bazalarının eşya saklamak için bir nevi çekmece olarak kullanılabilmesidir. Bu fonksiyonel detaydan ötürü aile evlerinde, çocuklu evlerde yaygın olarak tercih edilmektedir. Koltuk modellerini şöyle sıralayabiliriz:

 • L koltuk
 • Armut koltuk
 • Berjer (tekli koltuk)
 • İkili koltuk
 • Üçlü koltuk
 • Yataklı koltuk
 • Ahşap koltuk
 • Bambu koltuk
 • Kanepe
 • Köşe koltuk takımı

Bir koltuk nelerden oluşur?

Bir koltuk sırt, ayaklar, kollar, minderlerden ve kırlentlerden oluşur. Koltuğun gövdesi denilen iskeletine “kasa”  da denir. Bu parçalar tüketicilerin ihtiyacına göre kendi içinde çok sayıda çeşitlilik gösterebilir. Örneğin, yüksek sırtlı koltukların yanı sıra eğimli sırtlı koltuklar da mevcuttur. Bol yastıklı koltuklar ve yastıksız koltuklar da vardır. Yine ihtiyaca ve zevke göre minderli koltuklar ve mindersiz koltuklar bulunmaktadır. Koltuğun ayakları ahşaptan veya metalden ya da kişinin zevkine ve kullanım ihtiyacına göre başka malzemelerden yapılabilir. Koltuk ayaklarının uzunluğu ve genişliği de koltuk modeline göre değişkenlik göstermektedir.

Koltuk modellerinin yanlarında bulunan kollar otururken kollarımızı, ellerimizi koymamıza yarar. Ancak kolsuz koltuklar da mevcuttur.

Koltuk modellerinde kullanılan kol türlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Geniş kol
 • İnce kol
 • Kutu kol
 • P kol
 • Ahşap kol
 • Kumaş kol

Koltuk boyutları genişlik, yükseklik ve derinliğe göre ayrıştırılır. Koltuk modellerinde tercih edilen boyutlar insan vücudunun proporsiyonuna uygun olmak zorundadır. Bu ölçüler tüketicilerin ihtiyaçlarına ve tasarımın uygunluğuna bağlı kalarak belirlenir.

Koltuk modelini belirleyen bir diğer şey: Estetik görüntü

Koltuk modellerini seçerken hedeflenen iki şey vardır: İlki işlevsel olması yani oturma, uzanma ihtiyacını karşılaması. İkincisi ise estetik bir görüntüye sahip olarak göze hitap edebilmesidir. Koltuk modellerinin insan yaşamında fonksiyonel yararının yanı sıra görüntü açısından estetik bir etkiye sahip olduğunu görürüz. Dekorasyon ögesi olarak seçilen koltuklar mekânın güzel, rahat, ferah görünebilmesine etki eder ve aynı zamanda mekânın tarzını, ruhunu da belirler. Rengine, kumaşına, kumaşın dokusuna ve özelliğine göre sayısız çeşitlilik gösterebilen koltuk modelleri bulunmaktadır. Hemen hemen her mevsim değişen moda trendlerine uygun olarak markalar ve üreticiler, işlevsel olmasının dışında güzel ve şık görünen, estetik zevk veren koltuk modelleri üretmektedirler. Koltuklarda kullanılan kumaşların renginde, yapısında estetik bir uyuma ulaşılmak istenir. Koltuk modelleri kullanıldıkları mekânlarda ambiyansı oluşturan parçalardan biridir. Açık veya çok renkli, çiçek desenli kumaşların kullanıldığı koltuklar insana keyif verir ve genelde rahatlığı, eğlenceyi, sosyalliği hedefleyen mekânlarda tercih edilir. Düz ve koyu renkli, deri koltuklar ise genelde işyerlerinde, ofislerde, iş kurallarının geçerli olduğu mekânlarda kullanılır.

Vitrin Kocaeli Temizlik

VİTRİN TEMİZLİK

Kocaeli Temizlik Şirketleri

Hemen Bizi Arayın 0536 032 9212