Merdiven Temizliği Nasıl Yapılmalıdır

Merdiven Temizliği Nasıl Yapılmalıdır

Merdiven temizliği yapanların birçoğu bu işi oldukça hafife alırken asıl önemli soruyu atlamış bulunuyor: “Merdiven temizliği nasıl yapılmalıdır?” Her işte olduğu gibi püf noktaları kaçırmamak gerekir. İsmi merdiven temizliği olsa bile bu iş sadece merdivenleri değil, eğer varsa daire içerisinde ki camları, posta kutularını, kapıları, merdiven altlarını kapsamaktadır. Apartman içi ve kat temizliğinin önemi oldukça büyüktür.

Merdiven Temizliği Nasıl Yapılmalıdır

Eğer olası bir haşere durumu istenmiyorsa apartman ve merdivenlerin temiz olması şarttır. Gün içerisinde en çok kullandığımız organlarımızdan biri olan ellerimiz… Herkesin bildiği gibi en hızlı mikrop taşıyıcı organlarımızdandır. Ve mikrop bulaştırma olayının gerçekleşmesi için merdiven çıkarken tutunduğumuz tırabzanlar(merdiven korkulukları) bile yeterlidir. Hatta bunun içindir ki özellikle hastanelerde tırabzanlara tutunmamanız özellikle istenir.  Ayrıca merdiven temizliğinde zeminin temiz gözükmesi kadar o alanda ki kokuda önemlidir.  Zor ve zahmetli bir iş gibi gözükmesine rağmen titizlikle üstesinden gelinebilir. “Merdiven temizliği nasıl yapılmalıdır?” sorusunun cevabı püf noktalarını uygulamaktır.

Temizliğin Püf Noktaları

Aslında merdiven temizliğinin nasıl yapılması gerektiği oldukça açık ve nettir. Titiz bir çalışma ister. Öncelikle ayakkabılar yürüdüğümüz her yerin tozunu ve tüm mikrobunu taşıdığından merdivenlerin toz içinde kalması oldukça doğaldır. Bundan dolayı silme işlemine geçilmeden önce güzel bir şekilde merdivenlerin süpürülmesi gerekir. Apartmanların bu alanının havasız ve dar olması sebebiyle süpürülürken toz kalkması olağan bir durumdur. Bunu engellemek için merdivenlerin biraz ıslatılması yeterli olacaktır. Sonra tırabzanlar büyük bir titizlikle temizlenmelidir. Silme işlemine gelindiği zaman ister bez ister vileda kullanın.

Bunun seçimi kesinlikle size kalmıştır. İşinizi kolaylaştırmak amacıyla vileda temizlik takımlarını kullanmanızı öneririz. Çünkü apartman katları ne kadar fazlaysa yorulma kat sayınız o oranda artacaktır. Bunun seçimi size kalmıştır. Temizlik suyu, güzel kokan yer silme deterjanından olmalıdır. Görüntü kadar apartmanın baskın havasının azaltılması için koku seçimi hafif olmalıdır. Bütün katların tek bir bez veya viledayla silinmesi temizlik kuralına uymayacağından kullanacağınız silecek suyu her katta bir temizlenmelidir. Aksi halde sarfettiğiniz çaba boşuna olup merdivenler temizlenmiş olmayacaktır. Son olarak tüm merdivenlerin silim işlemi bittiğinde bir çekçek yardımıyla zeminde birikmiş olan sular çekilerek olası bir kaza önlenmelidir.