Merdiven Temizliğinde Sigorta Zorunlu mu Yoksa Sözleşme Yapılmalı mı?

Merdiven Temizliğinde Sigorta Zorunlu mu Yoksa Sözleşme Yapılmalı mı?

Temizlik sektöründe sıkça düşündüren sorulardan biri; merdiven temizliğinde sigorta zorunlu mu yoksa sözleşme yapılmalı mı ? Önceden ödenen prim karşılığında, bir kimsenin ya da bir şeyin herhangi bir yönden ileride karşılaşabileceği zararı gidermek için, bu işle uğraşan bir kuruluşla yapılan bağlantı sözleşmesine sigorta denir. Hem işverenin ceza almaması hem de çalışanın güvende olması için yasalarımızda da bahsedildiği gibi gereklidir.

Türkiye’de Sigorta

Türkiye genelinde eğer firmalarda çalışılmıyorsa çoğu iş veren, işçisine sigorta yapmaya açıkçası pek gönüllü değil. Özellikle günümüzde Suriye vatandaşlarının birçoğunun Türkiye’ye gelmesiyle birlikte burada şu algı oluşmaya başladı; kendi vatandaşımı asgari ücret verip sigorta zorunlu bir şekilde çalıştırırım ya da asgarisinden oldukça düşük bir fiyata Suriye vatandaşlarını sigorta yapmadan çalıştırırım… Aslında bu gerçekten çok kurnazca ve acımasızca kurulan bir düşünce. Fakat çoğu firmalarda, cafelerde, mağazalarda bunun örneğiyle karşılaşabiliriz. Peki ya merdiven temizliğinde sigorta zorunlu mudur? Sözleşme yapılmalı mıdır? İş ne olursa olsun belli bir sözleşmeye dayalıysa ve mesai saatleri belli ise yani iş durumunda devamlılık esas ise… “Merdiven temizliğinde sigorta zorunlu mu sözleşme yapılmalı mı?” sorusunun cevabı,” Evet, sigorta zorunludur, sözleşme yapılmalıdır.”olacaktır.

İşveren-Çalışan İlişkisi Nasıl Olmalıdır?

Temel felsefe, tarafların birbirini mağdur etmemesidir.

İşveren, çalışanın haklarına sahip çıkıp sigortasını yatırmalı, maaşını ayın belli bir döneminde düzenli olarak yatırmalıdır.

Çalışan, mesai saatlerine özen göstermelidir.

Çalışan, görevini tüm hatlarıyla bitirmelidir.

Çalışan-İşveren arasındaki ilişki karşılıklı saygı çerçevesinde olmalıdır.

İş Güvenliği

Şu an dünya genelinde yükselişe geçen bir meslek var: İş güvenliği… Yakından ilgili olduğu konulardan biri ise çalışanların sağlık sigortalarının yapılıp yapılmadığıdır. Çünkü çalışanın güvenliği ve sağlığı her şeyden önemlidir. Bir diğer önemli olan ise çalışanın hiçbir zaman mağdur edilmemesi yönündedir. Bunun için iş verenlerin aleyhinde düzenlenmiş yasalarımız bile bulunmaktadır. Fakat bunun yanında çalıştığı iş yerlerini devamsızlık yaparak,  görevini düzgün yapmayarak veya mesai saatlerine özen göstermeyip mağdur eden kişilerde pek azınlık olarak sayılamaz. İş veren ve çalışanlar arasında karşılıklı saygı çok mühimdir. Bahsettiğim tüm bu kriterler mesai saatleri ve günleri belli olan çalışanların sigortalarının yapılmaları şarttır. Çünkü yasalarımızda her iki tarafında haklarını korumaya yönelik maddeler içermektedir.