Öğrenci Yurdu Temizliği

Öğrenci Yurdu Temizliği

Öğrenci yurdu temizliği, öğrencilerin temiz ve sağlığa uygun bir ortamda nefes almaları için önemlidir. Yurt seçiminde önceliği yurt temizliği olan öğrencilerin, yurdun prestijini artırmak adına öğrenci yurdu temizliğinin dikkate alınması gerekir. Ailesinden uzakta ev özlemi çeken öğrenciler temiz olmayan bir yurtta kalmak istemeyeceklerdir. Öğrencilerin konforunu düşünen gerekli kapasite ve odayı sağlayan yurtlar öğrencilerin güvenini kazanmak adına onlara temiz bir ortam sunmalıdır.

Öğrenci Yurdu Temizliği

Öğrencinin ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli (etüt, tv odası, yatak odası masa vs.) yaşam alanı oluşturulmuş olsa da güven sağlamayan yurtlar öğrenciler tarafından tercih edilmemektedir. Aradığı hijyeni bulamayan öğrenci bir zaman sonra yurttan ayrılmaktadır. Onların sağlığını düşündüğünüzü, onlara en az evdeki hijyeni sağlayabileceğinizi kanıtladığınız öğrenciler güveninizi kazanacaktır. Rutin temizlik işini yapan personele sahip olsanız da ayrıntılı bir temizlik için bu yeterli olmamaktadır. Bu nedenle tüm temizlik işini uzman bir ekibe teslim etmeniz gerekir.

Öğrenci Yurdu Temizliği Nasıl Yapılır?

Zemin süpürülür ve silinir, olası kazaları önlemek adına yerlerin kuru bırakılmasına dikkat edilir.

Yemekhane temizlenir masalar silinir.

Kantin temizlenir.

Personel ve öğrenci odaları ayrıntılı bir şekilde temizlenir, kalorifer aralarındaki tozlar giderilir. Mutfak dolapları silinir.

Yataklar ve masa temizlenir

Banyo ve tuvaletler ayrı gereçlerle temizlenir.

Etüt salonu, kütüphane, dinlenme ve tv salonu temizlenir. Eşyaların tozu alınır.

Spor salonu temizlenir ve zeminin ıslak ve kaygan olmamasına dikkat edilir.

Öğrenci yurtlarının en büyük sorunu tozdur. Özellikle toza alerjisi olan ve nefes alma sorunu yaşayanlar için tozdan arındırılmış ortama ihtiyaç vardır. Daha çok gece dökülen deri ve deriyle beslenen akarların çoğalması sağlığı tehdit eder. Yatak sayısının fazlalığı akarların çoğalmasına sebep olurken sağlığı tehdit etme noktasına ulaşmadan temizlik yapılması gerekir. Yatakların ve çarşafların düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Ancak öğrenciler stresli çalışma temposunda çarşaf temizliğini ihmal edebiliyorlar. Bu durumda yurt yöneticilerine büyük iş düşüyor.

Uzman bir kadroyla çalışmak istiyor ancak kimle görüşmeniz gerektiğiniz bilmiyorsanız öğrenci yurdu temizliği için bize ulaşabilir ve aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.