Okul Temizliği, Kocaeli Temizlik Firması

Okul Temizliği, Kocaeli Temizlik Firması

Okul Temizliği okul kavramı son yıllarda oldukça küçük yaşlara indirgenmiş ve 5 yaşındaki çocuklar için kreşler dahi zorunlu hale gelmesi düşünülmektedir. Evlerinden anne ve babalarından yeni ayrılan ve farklı bir çevre ile ilk defa tanışan çocuk ve yavrular için okul çevresi ve okul temizliği oldukça büyüktür. Sadece yeni başlayanlar için değil yaşamının büyük bir kısmını okulda geçiren bireyler içinde oldukça önem arz eder.

Okul çocukların emanet bırakıldığı bir yer gözü ile bakıldığından okul temizliği bir kat daha artar. Çocukların okul sıralarında ve bina içerisinde koşuşturmaları ve vakit geçirmeleri kir ve mikrop kapmanın en kolay yollarından biridir.

Dokunulan kapı kollarından sıra ve masaları günlük onlarca çocuğun dokunması dahi mikropların üremesine sebebiyet verirken okul temizliğimüdür ve ilgili birimler tarafından unutulmaması ve dikkat edilmesi gereken bir sorundur. Bu sorunun çözümü oldukça kolay olmakla birlikte eğer konu uzmanlar tarafından ele alınmaz ise kolay mikrop kapabilen çocuklar için önemli bir hastalık kaynağıdır.

Okul Temizliği

Çocukluk yıllarında hastalığın daha çabuk bünyeye girmesi nedeni ile birçok etkileşim içerisinde olan birey de ister istemez okul ortamında bu hastalıktan kapabilir ve istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Grip, zatürre gibi akla gelebilecek en kolay ve basit hastalıkların yanında daha zarar verici birçok hastalığı da sebebiyet verebilir. Aynı zamanda bu sorunlar fiziksel hastalıkların yanında birçok psikolojik soruna da sebebiyet verebilir. Çocukların gelişmesinde ışıklı ortamın karamsarlığı ortadan kaldırmasını unutmamak gerekir.

Neler yapılmasına gelindiğinde uzman bir firma tarafından yapılacak temizliğin yanında düzenli olarak öğrencilere bunlar hakkında bilgi verilmelidir. Ayrıca her çocuğun kullanım alanlarından biri olan tuvaletler her gün havalandırılmalı, ayrıca lavabolarda yeterli sayıda el yıkama evyeleri bulunmalıdır. Lavabolarda katı sabun değil sıvı sabun kullanılmalıdır. Tenefüs aralarında ve okul çıkışlarında sınıf havalandırılmalıdır.

Okul temizliği neden önemlidir?

Öğrencilerin bir diğer uğrak yeri olan kantinler de okul temizliğinin en önemli parçalarından biri olma niteliğindedir. Kantin içerisinde yiyecek içecek kontrollerinden kantinin içerisindeki kötü hava ve yağ kokuları kısa zamanda arındırılmalı ve gün içerisinde en az 2 kez temizlenmelidir. Gelişim çağında olan çocuklar için gelişimlerinin önünde bir engel olan temizliğin önemini önce onlara öğretip ardından yetkiler tarafından okul temizliği anlatılmalı ve temizlenmelidir. Okul temizliği okul yetkilisi için bir sorun arz etmemesi için konuyu uzman ekiplere bırakılmalı ve bu ekiplerin faaliyetlerini gözetmeleri de gerekir.