Yurt Temizleme

Yurt Temizleme

Yurtlar ailesinin yanında öğrenim görmeyen lise veya üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarını karşılamaları için oluşturulmuş barınaklardır. Bu barınaklarda belli oda sistemleri bulunmakta ve toplu bir şekilde yaşam sürülmektedir. Birçok kişinin bir arada yaşadığı bu yerler çok kolay pislenebilmektedir.

Özellikle toplu yaşam sürülen yerlerin temiz olması insan sağlığını etkileyen bir durumdur. Pis olan yerlerde toplu yaşam sürmek birçok insanın sağlığına zarar verebilmektedir. Yeni açılan veya açılmış olan yıllar yurt temizleme firmaları ile görüşüp bu işlemleri kolayca hallettirebilmektedir. Özellikle yurt temizleme firmaları büyük şehirlerde çok bulunacağı gibi küçük yerleşme yapıları olan şehirlerde de birkaç tane de olsa bulunabilmektedir.

Yurt Temizleme

Yurt temizleme hizmeti sunan firmalar yurtlar açılmadan önce birkaç personel yardımıyla bu işlemi yapmakta ve firma ile anlaşıldığı taktirde bu işlem yıl boyunca her gün veya belli periyotlarla hafta 1, 2 veya 3 gün aralıklarla yapılmaya devam edilmektedir.

Yurt temizleme firmaları seçilirken firmaların verdiği hizmet kalitesi ve personel deneyimi oldukça önemlidir. Kötü bir hizmet almak ve bu hizmeti başkalarına da aldırmak iyi sonuçlar doğurmayacağı için yurt temizleme firmaları seçilirken hizmet kalitesine oldukça dikkat edilmelidir. Özellikle kadın öğrenci yurtlarını kadın personeller gönderilirken. Erkek öğrenci yurtlarına erkek temizlik personelleri gönderilmesi tercih edilmektedir.

Hizmet Standartları

Firmalar, yurtlarla anlaşmaları sonucunda yurtlarda temizlik hizmeti sunarken şunlara dikkat etmelidir;

  1. Kullanılan deterjan türü
  2. Ortak alanların temizlenmesi
  3. Genel oda temizliği
  4. İlaçlama hizmetleri

Kullanılan deterjanlar alerji yapan bir yapıya sahipse bu deterjanları kullanmaktan kaçınmalıdırlar. Özellikle ortak alanların ( yemekhane, spor salonu, oturma odaları,) temizliğine özen göstermelidirler. Çünkü insanlar zamanlarının çoğunu buralarda geçirmektedirler. Genel oda temizliği yaparken de dikkat edilmesi gereken şey doğru yüzeylere doğru deterjanların kullanılmasıdır. Örneğin bir çalışma masası cam sil ile silinmesi yerine hangi yüzeye sahipse o yüzeyi temizleyen deterjanların kullanılması gerekmektedir. İlaçlama işlemleri ise bulunan alanın ve yaşan insan sayısına bağlı olarak yapılmaktadır. İlaçlama işleminden sonra birkaç gün yurtlar kullanılamayacağı için bu işlem sömestr tatilleri veya yaz tatillerinde yapılmalıdır.