kocaeli temizlik
KOCAELİ VİTRİN TEMİZLİK

HAVUZ TEMİZLİğİ

  • Havuz Temizliği

Havuzlar yaz aylarının vazgeçilmez eğlence ve serinleme mekânlarıdır. Bu mekânların temizliği sağlık açısından oldukça önemlidir. Özellikle iyi temizlenmeyen havuzlar bulundurabileceği mikro organizmalardan dolayı insan sağlığını oldukça etkileyen bir yapıya sahiptir.

Havuzların temizlenmesi ile bu mikropları kapma olasılığı ortadan kaldırılabilmekte ve düzenli aralıklarla yapıldıkları taktirde masrafları en az seviyeye çekmektedir. Havuzların suları özellikle deniz sularından daha temiz bir yapıya sahiptir lakin bu suların temizliği yapılmazsa biriken mikroplar artacağı için insan sağlığını büyük ölçüde etkileyebilmektedir. Bu yüzden havuz ve havuz suyu temizliği belirli aralıklarla yapılmaktadır. Bu bakım yapılırken anlaşmış olduğunuz firmadan bakım belgesi istemeniz seçeceğiniz firmanın ve alacağınız hizmetin kaliteli olması açısından önemlidir

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havuz temizliği esnasında özellikle havuzun içinde bulunan suyun PH değeri bilinmesi yapılan işlemleri kolaylaştıracaktır. Bu PH değerleri için normal olan değer 7,2 ve 7,8 arasında bulunan değerlerdir. Havuz suları temizliğinde kullanılan kimyasal olarak karşımıza çıkan madde klordur ancak son dönemde kanserojen olduğu ortay çıktığı için klor kullanılmamakta bu temizlik yapılırken ozon kullanılmaya dikkat edilmektedir. Suların temizliği sağlandıktan sonra havuzda bulunabilecek olan ölü deri ve saçların temizlenmesi için bir filtre kullanılır. Bu filtrelerin temizlenmesi insan sağlığı açısından da önemlidir.

Havuz Temizliği

Su bulunan yerlerde en çok karşımıza çıkan bir diğer şey ise yosunlardır. Bu yüzden havuz temizliği esnasında yoğunlar da temizlenmeli ve yosun oluşumunu engelleyen maddeler kullanılmalıdır. Özellikle tüm insanların bir arada bulunduğu için birçok insanın sağlığı söz konusudur. İnsanların sağlığını kötü etkilememek için bu işlemlerin iyi bir firma ile anlaşarak yapılması herkesin yararına olacaktır. Havuz temizliği yapıldıktan sonra belirli aralıkla havuz boşaltılmalı ve boşaltılan havuzun altında ve yanlarında bulunan ızgaraların temizliği yapılmalıdır. Özellikle güneş yağı kullanan insanlar diğer insanların sağlığına zarar vermemek için kullanım sağlamadan önce duş almalıdır. Duş aldıktan sonra havuzların kullanımı olmalıdır. Saçlarınızın temizleyici maddelerden etkilenip yıpranmaması için havuzlara girmeden önce bone takılması gerekmektedir. Kullanılan boneler saçlarınızın sağlığını da iyi etkileyecek ve yabancı maddelerle temasını önleyecektir.

Havuz temizliği, göz önünde bulunması gereken önemli bir konudur.

Halka açık veya size özel havuzların temizliği toplum sağlığı açısından önemlidir. Düzenli olarak temizlenmeyen havuzların yüzeyinde zamanla ortaya çıkan kalsiyum ve magnezyumun kireç oluşumu başlar. Bu yüzden havuzda yosunlaşma başlar.Periyodik olarak bakımı yapılmayan havuzlar insan sağlığı açısından tehdit oluştururlar.

  • Havuzun bakımı belgelenmiş olmalıdır. Havuz suyunun içeriği düzenli olarak kontrol edilmeli ve belgeler havuzu kullanan insanların görebileceği yerlere asılmalıdır.
  • Suyu dezenfekte etmek için klor ve ozon gibi kimyasallar kullanılmalıdır.
  • Havuz suyunun devamlı olarak filtreden geçirilmesine dikkat edilmelidir. Bu sayede su, saç ve deri döküntülerinden arındırılır.
  • Belirli aralıklarla havuzun boşaltılması ve yüzeyinin güzelce temizlendikten sonra doldurulması gerekir.
  • Havuz filtresi günde iki kez kontrol edilip temizlenmesi gerekir. Haftada bir kez ise kıl tutucu filtre temizlenmelidir.

Havuz temizliği için kullanılan temizlik maddeleri;

  • pH düşürücü: Yükselme eğilimi göstererek suyun pH dengesini düzenler.
  • Klor: Tablet veya toz halinde havuza uygulanır. Havuzun içerisinde bulunan klorun sağlığa zararı yoktur.
  • Yosun giderici: Sıvı bir şekilde havuza dökülür ve havuzda yosun oluşumuna engel olur.
  • Sıvı toplayıcısı: Havuz içerisinde bulunan ufak pislikleri toplayarak kum filtreye takılmasını sağlar ve bu sayede havuz daha temiz, berrak gözükür.

Havuz temizliği sırasında yapılacak ilk işlem pH değerinin ölçülmesidir. Gereken pH değeri 7,2 – 7,8 arasında olmalıdır. Havuz suyunun pH değeri bu değerlere göre ayarlanmalıdır. Daha sonra suya klor, yosun giderici ve sıvı toplayıcısı sırası ile konulmalıdır. Havuz suyu üç günde bir değiştirilmeli ve suya klor katıldıktan sonra en az üç saat suya girilmemelidir. Havuz güzel ve dikkatli bir şekilde temizlenmediyse deri hastalıkları, göz enfeksiyonu, mantar, ve tifo gibi hastalıklar sağlığınızı tehdit edebilir.

Havuzların 6 aylık veya yıllık bakımları için gerekli olan bütün temizlik maddeleri alınmalıdır. Otomatik temizleme sistemi varsa bakımı yapılmalıdır. Havuzun kenarında bulunan pislikler temizlenmelidir. Kış sezonunda havuz suyu boşaltılmalıdır. Sağlıklı bir şekilde yüzmek istiyorsanız bu adımları dikkate almanız ve iyi bir temizlik şirketi ile anlaşma yapmanız gerekir.

Vitrin Kocaeli Temizlik

VİTRİN TEMİZLİK

Kocaeli Temizlik Şirketleri

Hemen Bizi Arayın 0536 032 9212