kocaeli temizlik
KOCAELİ VİTRİN TEMİZLİK

KLOZET AçMA, KLOZET AçMA YöNTEMLERİ NELERDİR?

  • Klozet Açma, Klozet Açma Yöntemleri Nelerdir?

Klozet Açma; Günümüzde en sık yaşanan sorunlardan biri de klozet tıkanmasıdır. Klozet tıkanıklığı günlük hayatta evlerimizde bazen de iş yerlerimizde karşımıza çıkan ciddi bir sorundur. Klozetler tıkandığında yüzeyde oluşan birikinti mikrop ve bakterilerin yayılma sebebi olmaktadır. Zaten her koşulda üremeye meyilli olan mikroplar klozet tıkanması sırasında hızlıca çoğalır ve çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Böyle bir durumda çocukları ve hassasiyeti olan kişileri, hastaları buradan uzak tutmak gerekir.

Klozet açmada en etkili ve en sağlıklı yöntem özel klozet açma makineleriyle uygulanan yöntemdir. Bu yöntem sayesinde tıkanan klozetleri en kısa sürede açtırabilirsiniz. Üstelik mikropların daha fazla yayılmasını önleyerek etrafa da sıçratmadan en güvenilir yöntem klozet açma makineleridir. Bu yöntem sayesinde borulara da zarar vermiş olursunuz. Herhangi bir tıkanıklık açma sırasında en sık karşılaşılan sorun boruların zarar görmesidir. Bu nedenle bilinçsiz yapılan işlemlerin tesisata zarar verebileceğini unutmamalısınız.

Star tesisat olarak özel kanal açma ve klozet açma makineleri ve robotlarımızla sorununuzu kısa sürede çözebiliriz. Boru hattına zarar vermeden bu işlemi tamamlayabiliriz. İşlem öncesi ve işlem sonrası kamera ile görüntüleme yapıldığından hem tesisatınız zarar görmeyecek hem de tıkanıklık kesin olarak çözülecektir. İşlem sonrası kamera görüntüleme işlem öncesi kadar önemlidir. Çünkü bazen tesisatçılar işlem sonrası bilinçli olarak görüntü almak istemez. Tıkanıklığı küçük çapta hallederek size klozetinizi teslim eder. İleriki aylarda daha çabuk tıkanma olduğunu görürsünüz. İşini eksik yapmak bir kazanç kapısı gibi görülür. Bu durumlara karşı uyanık olmalısınız. Mutlaka işlem sonrası görüntüleme talebinde bulunmalısınız ki kafanızda soru işareti kalmasın.

Klozet Açma Yöntemleri

Evinizde aniden klozet tıkanıklığıyla karşılaşabilirsiniz. Böyle durumlar karşısında önceden hazırlıklı ve bilinçli olmak gerekir. Klozetinizin tıkandığını gördüğünüzde ilk iş suyu kesmelisiniz. Çünkü akış olmadığından tıkanıklık sebebiyle klozet geri tepecektir. Böyle bir durumda suyu kesmek işinizi kolaylaştıracaktır. En kesin çözüm suyu vanadan kesmektir. Suyu vanadan kestikten sonra kendi yöntemlerinizi deneyebilirsiniz. Evinizde olan herhangi bir sopa yardımıyla klozetteki pis suyu yavaşça etrafa sıçratmadan geri itebilirsiniz. Bu işlemi yaparken yavaş hareket etmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca tıkanıklık açma teli de kullanabilirsiniz. Başlarda tuvalet pompası da işinizi görebilir. Ancak zamanla artan tıkanıklıklarda sorun büyüyebilir. Hatta bu tıkanıklık ileriden de gelebilir. Böyle bir durumda banyo küveti ve diğer giderlerden de su gelebilir.

Klozet tıkanıklığında tesisatçıya ulaşamadığınız durumlarda öncelikle kendiniz bir şeyler yapmak isteyebilirsiniz. Bunun için bir kez sifonu çekip bekleyebilirsiniz. Ama sadece bir kez çekmelisiniz. Çünkü tıkalı klozetlerde zamanla suyun geri gelmesi ve taşma sorunu yaşanabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için bir defadan fazla sifonu çekmemelisiniz. Sifonu çektikten sonra bekleyin. Su birikintisi yüzeyde mi kalıyor yoksa yavaşça gidiyor mu? Eğer birikinti yüzeydeyse tıkanıklık yakında olacaktır. Eğer sifon çekmesi sırasında biriken su gidip tekrar ve yavaşça geri geliyorsa bu da tıkanıklığın daha ileride bir yerde olduğunu gösterir.

Sifonu çektiniz ve sıra soruna müdahale etmeye geldi. Tuvalet pompası yardımıyla klozeti açmayı deneyebilirsiniz. Yavaşça ve düzenli olarak pompalayarak klozeti açabilirsiniz. Pompa işleminden sonra giderdeki tıkanıklığa sebep olan cisimleri temizlemek için bir tel ya da elbise askısı kullanabilirsiniz. Eğer evinizde tel bulunmuyorsa metal bir elbise askısını açarak kullanabilirsiniz. Bir ucunu kıvırmanız gerekir. Hatta ucuna bir bez bağlarsanız cisimleri geri çekmenize yardımcı olacaktır. Bu teli klozetin içine gidere doğru bırakmalısınız. Böylece bıraktığınız bölgede teli sağa sola oynatmanız gerekecek. Sonrasında teli giderden geriye doğru çekmelisiniz. Böylelikle klozete sıkışan katı cisimleri çıkartabilirsiniz.

Kimyasal Açma İşlemi

Kimyasal klozet açıcılar genelde organik tıkanıklıklar için kullanılıyor. Ancak kimyasal ürünlerin bunları eritmesi zordur. Hatta bu ürünleri tuvalette bir gün bekletmek gerektiğinden tuvaletin bir gün kullanıma kapatılması gerekir ki bu çok zordur. Ayrıca bu kimyasalların solunması da çok sakıncalıdır. Genelde bu ürünler mutfak ve lavabo tıkanıklığını gidermeye yarıyor. Ancak bunlar için de kullanılması sakıncalıdır. Çünkü tesisat borularına zarar verip eklenen bölgelerde de yıpranmalara sebep olabiliyor. Bu da uzun süreli başka bir soruna sebep oluyor.

Klozet açma yöntemleri arasında en güvenilir yöntem klozet açma ve tıkanıklık açma robotlarıdır. Bu robotlar ya da makineler sayesinde sorununuz kısa sürede çözüme kavuşacaktır. Bu konuda firma olarak deneyimli elemanlarımızla size hizmet vermeye hazırız. Bu tür sorunlarınız için bizi güvenle arayabilirsiniz. Profesyonel yöntemlerle ve deneyimli elemanlarımızda tıkanıklık sorunlarını kısa sürede çözüme kavuşturabiliriz.

Klozet açma yöntemi olarak en sık kullanılan yöntemlerden biri klozet açıcı kimyasal ürünler kullanmaktır. Bu ürünler insan sağlığına zarar verir. Herhangi bir sıçrama durumunda vücudunuz zarar görebilir. Bunun yanında klozet tıkanıklıklarının farklı sebepleri de olabileceğini unutmamalıyız. Genelde tuvalet kâğıdı ya da içine bir cisim düşmesi sonucu tıkanan klozetleri klozet açıcı kimyasallar açamaz. Bu kimyasallar kâğıt ya da oyuncakları eritemez. Bu nedenle en kesin çözüm bu tıkanmaya sebep olan cisimlerin oradan çekilip çıkarılmasıdır. Bu işlem de ancak klozet açma makineleriyle mümkündür.

Klozetlerin Tıkanma Nedenleri

Klozetler farklı nedenlerden dolayı sık sık tıkanabiliyor. Bu tıkanmanın birden fazla nedeni olduğundan nedenini bilmeden bilinçsizce açmaya çalışmak yanlış olacaktır. Bilinçsiz yapılan her eylem ya mikropların daha fazla yayılmasına sebep olur ya da tesisat borularına zarar verir. Bu nedenle sorunun ne olduğu bilmeden müdahale etmek yanlıştır. Sorunun ne olduğu da ancak tesisatçının gelmesiyle ve görüntüleme cihazlarıyla sorunu detaylı bir şekilde incelemesiyle mümkündür. Bunun dışında sorun kesin olarak bilinemez.

  • Klozetlerin tıkanmasının en yaygın sebebi tuvalet kâğıtlarının tuvalete atılmasıdır. Bu durumda borulara sıkışan tuvalet kâğıtları ciddi tıkanmalara neden olur. Bu nedenle böyle bir sorunla karşılaşmamak için tuvalet çöpü bulundurmalıyız. Birçok kişi bu alışkanlığı henüz edinememiş olduğu için bu sorunlar yaşanmaktadır. Tuvalet kâğıdının erimesi ve suda çözünmesi beklenemez. Aksine ciddi tıkanıklık sorunlarına yol açabilir.
  • Klozetlerin tıkanmasının başka bir nedeni de klozetin içine katı cisimlerin atılmasıdır. Genelde çocukların oyuncaklarını klozete düşürmesi ya da atması klozet tıkanmasına yol açıyor. Bu nedenle çocukların tuvalet ihtiyacı sırasında ellerinde katı cisim bulundurmaması için dikkatli olmalıyız.
  • Yine klozet tıkanmasına yol açan başka bir neden de içine telefon gibi ya da herhangi bir eşya düşürmektir. Bu durum çocuklardan farklı olarak dikkatsizlikle olmaktadır. Bu nedenle tuvalete giderken yanımızda telefon gibi ya da düşecek herhangi bir katı cisim bulundurmamalıyız. Metal paraları ve eşyaları bırakmalıyız.
  • Tuvalet tıkanması sadece dış etkenlerden kaynaklanmaz. Tesisat ve döşeme boruları ve klozet seçiminden kaynaklanan tıkanmalar olabilir. Genelde klozet es borusunun dar oluşu klozetlerin çok çabuk tıkanmasına yol açıyor. Ese sıkışıp ilerleyemeyen peçeteler ve düşen bazı cisimler nedeniyle klozet tıkanması sorunu yaşanabiliyor. Bu nedenle tesisat döşeme sırasında eğer elinizdeyse boruların tıkanmaya önlem olacak genişlikte olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle es geniş olmalıdır. Çünkü akış sırasında esten kıvrılan su birikintisi içindeki peçete gibi atıkları esten geçiremez ve orada sıkışıp tıkanıklığa sebep olur.

Star tesisat olarak her türlü klozet açma ve tıkanıklık açma işlemleriniz profesyonelce yerine getirmekteyiz. Klozet tıkanıklığı ya da lavabo tıkanıklığı sorunlarınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Vitrin Kocaeli Temizlik

VİTRİN TEMİZLİK

Kocaeli Temizlik Şirketleri

Hemen Bizi Arayın 0536 032 9212