kocaeli temizlik
KOCAELİ VİTRİN TEMİZLİK

TıKANıKLıK AçMA

  • Tıkanıklık Açma

Tıkanıklık açma konusu ev ve iş yerlerinde önemli bir problemdir.  Birçok ev ve iş yerinde yanlış kullanımdan ya da yapı inşaat sorunlarından dolayı pek çok kez tıkanıklık sorunu yaşanmaktadır. Bu sorunlar zamanla artıp daha da büyümektedir. Tıkalı lavabolar açılmadığında kötü bir görüntü ve kötü koku da yayabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için öncelikle yanlış kullanımdan kaynaklanan sorunlar varsa bunları önlemek gerekir. Yine yapı inşaat sorunlarını kontrol ettirip diğer sebepleri de göz önünde bulundurarak lavabonun neden tıkandığını bilmek gerekir.

Star tesisat olarak firmamız çeşitli lavabo, klozet, mutfak ve banyo tıkanıklıklarını açmak için moderne yöntemler kullanmaktadır. Bu iş için kullandığımız makineli cihazlarla tıkanıklıkları kısa zamanda açarak uzun süre bu sorunun yaşanmasını da engellemekteyiz. Eğer mutfak, banyo ya da herhangi bir tıkanıklık sorununuz varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tıkanıklık Nedenleri

Tıkanıklıkların kişilerden kaynaklanan ve inşaat yapım aşamasındaki sorunlardan kaynaklanan olmak üzere çeşitleri vardır. Tıkanıklık açma işlemlerine başlamadan önce sorunun nereden kaynaklandığı tam olarak bilinemiyor. Aynı zamanda sorunun ne olduğunu ancak tesisat firması aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Çünkü Star tesisat olarak bu iş için kameralı cihazlar kullanıyoruz. Kameralı cihazlar sayesinden boruları detaylı bir şekilde görüntüleyebiliyoruz. Böylece sorunun ne olduğunu ve nereden kaynaklandığını da bu kamera görüntülemesi sayesinden öğreniyoruz. Sorun tespiti önemli bir aşamadır. Çünkü sorunun ne olduğunu bilmezseniz müdahale de yapamazsınız. Bu nedenle sorunu tespit ettikten sonra bu iş için özel üretilmiş robotlarla tıkanıklıkları açmaya başlıyoruz. Boruları en ince ayrıntısına kadar görüntüleyip temizlik işlemlerini tamamlıyoruz. Bütün işlemler bitince tekrar bir görüntüleme yaparak borularda kalıntı olup olmadığına bakıyoruz. Eğer kalıntı bırakılırsa tekrar temizliğe girişmek gerekiyor. Bazı tesisat firmaları bu konuya dikkat etmez. İşlem tamamlanınca tekrar görüntüleme yapmaz. Bu durumda aslında kalıntılar kısa zamanda tekrar tıkanmaya yol açar.

Tıkanıklıklar konusuna önem vermelisiniz. Eğer tıkanıklık boyutu büyükse oluşan tortular zamanla boruların çatlamasına zarar görmesine sebep olabilir. Bu nedenle böyle bir sorun oluştuğunda profesyonel bir şekilde çözüm getirmek önemlidir.

Tıkanıklık açma işlemleri rastgele değil sistemli bir şekilde yapılmalıdır. Tesisat firmasının bu konuda değişmeyen bir sistem ve yolu olmalıdır. Neyin ne zaman yapılacağı çok net bilinmelidir. İşlemi yapan kişiler uzman olmalıdır. Açma işlemi her ne kadar makineyle de yapılıyor olsa da bu makineyi kullanan kişilerin deneyimli olması ve cihazı rahatça kullanabilmesi gerekir.

Her tıkanıklığın türü ve kullanılan malzemesi farklı olabilir. Genelde aynı araçlarla bu açma işlemi yapılsa da tıkanıklığın boyutuna göre bu işlemde kullanılan araç sayısı artabilir. Ekstra cihazlara ihtiyaç duyulabilir. Özellikle boru hattının çeşitli yerlerinde meydana gelen tıkanmalar profesyonel bir ekip tarafından temizlenmediğinde zamanla kalın tabaka ve tortulara yol açtığından boru hattında çatlamalar ve bozulmalar yaratarak karşımıza çıkabilir. Bu durum küçük sorunların erken zamanda müdahale edilmeyip zamanla büyümesinden kaynaklanmaktadır. Böyle sorunlar tesisat sistemine de zarar verdiğinden yapılan işlem daha da büyük olmalıdır. Tıkanıklık açma işlemleri uzman ekiplerimiz sayesinde boru hattınıza zarar vermeden yapılmaktadır. Boru hattı en ince detaylarına kadar incelenip bu iş profesyonelce yapılmaktadır. Bu iş için kullandığımız özel cihazlar sayesinde boru hattınızın sağlamlığını koruyarak tıkanıklık açma odaklı çalışmaktayız. Her türlü ev ve iş yeri tıkanıklıkları için firmamızla irtibata geçebilirsiniz.

Lavabo Tıkanıklıkları

Evlerde ve iş yerlerinde en sık karşılaşılan tıkanıklık çeşidi lavabo tıkanıklığıdır. Lavabolar hem en çok kullanılan hem de en çok tıkanan yerlerdir. Lavaboların tıkanması için birçok neden vardır. Bunların bir kısmı yanlış kullanımla ilgilidir. Bu yüzden bu sorunlar her seferinde devam etmektedir. Lavabo tıkanıklığının nedenleri:

  • Lavabo tıkanıkları mutfak ve banyo lavabolarında karşımıza çıkmaktadır. Mutfak lavaboları daha çok katı atık ve yağ dökülmesinden kaynaklanmaktadır. Lavabolara kesinlikle yağ dökülmemelidir. Çünkü kullanılmış yağ bir atık maddedir ve bu nedenle de çöpe atılmalıdır. Bunun dışında sıvı diye lavaboya boşaltmak son derece yanlıştır. Çünkü atık yağlar mutfak lavabolarının en önemli tıkanıklık sebebidir. Lavabo tıkanıklığı için çalışan ekiplerimiz bu sorunun en çok yağlardan kaynaklandığını gözlemlemektedir.

Mutfak lavabolarının tıkanmasının başka bir nedeni de yemek artıklarının lavaboya atılmasıdır. Bu nedenle lavabo süzgecinden zorla geçmeye çalışan yemek artıkları zamanla lavabonun tıkanmasına sebep olacaktır. Önce suyun akışı yavaşlayacak sonra da lavabodaki su yüzeyde kalacaktır. Böylece pislikler de yüzeye çıkacak ve kötü bir görüntüye sebep olacaktır. Hem kötü görüntü hem de kötü koku sizi rahatsız edecektir.

Banyo lavabolarında ise yine katı cisim atılması saçların lavaboya doluşması da bir etkendir.

  • Lavabo tıkanıklığının başka bir sebebi de uzun süre kullanılmasıdır. Uzun süre kullanılan lavabolar zamanla borularda küçük kalıntıların ve pisliklerin birikmesi nedeniyle uzun sürede tıkanıklıklara neden olmaktadır. Bu, normal bir durumdur. Zamanla yaşanabilecek bir tıkanıklık sorunudur.
  • Lavabo tıkanıklıklarının başka bir sebebi de inşaat çalışmaları sürerken borulara çalışanlar tarafından inşaat ve harç kalıntıları dökülmesidir. Daha doğrusu dikkatsizlik ve özensizlik sonucu boruların için doldurulur. Bir kısmı tıkalıdır. Bu nedenle lavaboda suyun yavaş ilerlediği gözlemlenir.
  • Tıkanıklık açma sırasında gözlemlenen başka bir tıkanıklık sebebi de boru hattının farklı yerlerinde hasarlar olmasıdır. Hasarlı borular tıkanmaya yol açan diğer etkenlerdir.
  • Eski yapılar da kireçlenmeye ya da tıkanmaya müsaittir.

Lavabo Açarken Yapılan Yanlışlar

Lavaboları açarken bilinçsiz davranmak tesisatın daha fazla zarar görmesine neden olabilir. Zamanla sorunlar büyüyerek daha fazla zarara uğratabilir.

  • Lavabo ya da herhangi bir tıkanıklık için lavabo açıcı ürünler kullanmak boru hattında ya da giderde ciddi hasarlara yol açabilir. Kimyasal tıkanıklık açıcı ürünler yüksek miktarda asit içermektedir. Bu nedenle hem boru tesisatına hem de kendinize zarar verebilirsiniz. Tıkanıklık açıcı ürünler lavaboya dökülür ve üzerine kaynar su dökülür. Bu sırada gözlenen reaksiyon sırasında vücudunuza sıçrama olabilir. Bu durum da olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle tıkanıklık sorunlarında akla gelen ilk yöntem olan tıkanıklık açıcı ürünlerden uzak durmak gerekir. Ayrıca bu ürünler borularda zamanla tortulanmaya sebep olur.
  • Lavabonuz tıkandığında en kesin çözüm eve tesisatçı çağırmaktır. Tesisatçı geldiğinde giderinizi kısa vadeli işlem görecek şekilde açar ama tamamen açmayabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda lütfen kamera ile son durumun görüntülenmesini isteyiniz. Görüntü kısmını es geçmek tıkanıklığın ileriki aylarda tekrar yaşanmasını sağlayarak yeni bir kazanç umudu olabilir. Bu tür durumlara karşı uyanık olmalısınız. Star tesisatta böyle bir sorunla karşılaşamazsınız. Her tür tıkanıklık açma işlerinde işlem başında ve sonunda kamera görüntüsüyle işlemi tamamlamaktayız. Yaptığımız işte güven maddiyattan önce gelmektedir. Açılan boru hatlarını uzun süre sorunsuz kullanabilirsiniz.

Doğal Yöntemler

Olası bir tıkanıklık sorunu için her zaman aklınızda bulunması gereken doğal tıkanıklık açma yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler evinizde bulunan doğal ürünlerle uygulanmaktadır. Bu nedenle kimyasal ve zehir içermez.

Sirke ve Karbonat

Özellikle lavabo tıkanıklığında lavaboya bir bardak karbonat ve bir bardak sirke dökerek yarım saat bekleyin. Bu işlem sırasında süzgecin üzerinde köpürme göreceksiniz. Yarım saat sonra kaynar su dökerek işlemi tamamlayın. Pislikler yavaş yavaş çıkacaktır. Ayrıca son olarak da pompa kullanarak yavaşça işlemi tamamlayabilirsiniz.

Vitrin Kocaeli Temizlik

VİTRİN TEMİZLİK

Kocaeli Temizlik Şirketleri

Hemen Bizi Arayın 0536 032 9212